2021. május 12. Ápolók Nemzetközi Napja

Utoljára módosítva: 2021-05-14

Minden ápoló, egészségügyi dolgozó ezen a napon Florence Nightingale emléke előtt tiszteleg.
Az ápolók napját egy brit ápolónő, Florence Nightingale születésnapján ünnepeljük az egész világon.
A Lámpás Hölgyként is ismert ápolónő 1820. május 12-én született, és szó szerint éjjel-nappal ápolta a betegeket, valamint megszervezte a betegek éjjeli ellátását is.
Ő volt, aki megfogalmazta: “az ápolónő munkája háromszoros érdeklődést kíván: szellemi érdeklődést az eset iránt, szívbeli érdeklődést a beteg ember iránt, szakmai érdeklődést a gyakorlati munka technikája iránt”.
A koronavírus okozta pandémia miatt most az egész világon reflektorfénybe kerültek az ápolók, akik legalább olyan elkötelezettséggel végzik a munkájukat, ahogy Florence, de ne feledjük a járvány után sem őket!
A Nightingale-fogadalom
„Ünnepélyesen fogadom Isten és az itt egybegyűltek előtt, hogy életemet tisztán élem és hivatásomat hűen gyakorlom.
Tartózkodom az ártalmas és káros dolgoktól, és nem használok, vagy tudatosan nem alkalmazok semmilyen ártó szert.
Minden tőlem telhetőt megteszek azért, hogy fenntartsam, és magasabb szintre emeljem hivatásom színvonalát, és bizalmasan kezelem a foglalkozásom gyakorlásával kapcsolatban rám bízott személyes adatokat és a tudomásomra jutott családi ügyeket.”
(Ford. Dr. Fedineczné Vittay Katalin)

Az Országos Kórház-Főparancsnok Ápolók napi köszöntője