Transzfuziológia, véradó szolgálat

Utoljára módosítva: 2024-01-15

AZ OSZTÁLY TÖRTÉNETE

A ceglédi városi kórházban 1961-ben alakult meg a Vértranszfúziós Állomás a kórház önálló osztályaként. Ennek jelentősége abban állt, hogy nemzetközileg is a “Transzfúziós Medicina” csak a 80-as évek elejétől volt célkitűzés.

1961-ben már széleskörű klinikai képzettségű szakemberek sora valódi kutatóként dolgozott az Országos Hematológiai és Vértranszfúziós Intézetben és irányította a szakmai munkát. Az országban 1961-ben záródott le a decentralizálódás időszaka. Ezt követően a 1990-es évek elejéig a Ceglédi Vértranszfúziós Állomás a városi kórházakhoz hasonlóan végezte a vérgyűjtést, a preparatív és klinikai transzfúziológiai feladatokat. A betegek részére szerológiai vizsgálatokat és kórházi betegeknek véralvadási vizsgálatokat végzett.

Az 1990-es évek elején indult a nagy reform a vérellátás centralizációja. Ekkor sok feladatot a Ceglédi Vértranszfúziós állomástól átvett a Kecskeméti és a Gödöllői Intézet. 1996-ban látva, hogy a végső centralizációs elképzelések még váratnak magukra, a vérfeldolgozási tevékenységet újrakezdte az osztály.

1996 őszétől a Hematológiai szakrendelés új profilként indult el a Transzfúziológia, Véradó Szolgálat dolgozóival közösen, hematológus, belgyógyász szakemberek vezetésével, mely 2019-ig szeptemberéig állt a betegek rendelkezésére. Jelenleg osztályunkon hematológiai szakrendelés nincs.

Osztályunk két fő tevékenysége a donor vérgyűjtés, valamint diagnosztikai vizsgálatok végzése járó és fekvőbetegek részére. Évente 4000-5000 egység vért veszünk, melynek feldolgozása a Közép Magyarországi Regionális Vérellátó Központban történik. Kiemelt feladatként kezeljük a donorok gondozását, megbecsülését és a fiatal véradók toborzását. Jó kapcsolatot tartunk fenn a Magyar Vöröskereszt helyi képviselőivel, valamint a járó és fekvőbeteg osztályok dolgozóival.

SZAKMAI PROFIL

1. Donorvérek vétele, labilis és gyári készítmények biztosítása

• donor vérek levétele
  • autotranszfúziós vérvételek /sajátvér gyűjtés műtéthez/
  • irányított véradás lehetősége
  • vérkészítmények tárolása, kiadása
  • vérkészítmények biztosítása fekvő és járó betegek részére /00:00-24:00/ (tel: +36/53/310-011/323-as mellék)

1. Diagnosztikus vizsgálatok

• vércsoportszerológiai vizsgálatok /00:00-24:00/ / (tel: +36/53/310-011/325-ös mellék)
  • antitest-antigén azonosítás
  • kompatibilitási vizsgálatok /00:00-24:00/
  • hemostazis vizsgálatok /00:00-24:00/ elérhetőség – tel: 06-53/310-011/326/
  • vírusszerológiai vizsgálatok: Hepatitis-A, B, C szűrővizsgálatok, HIV1-2 szűrővizsgálat, Helycobacter pylori szűrővizsgálat

TUDOMÁNYOS MUNKA

Az osztály diplomás és szakdolgozói rendszeresen részt vesznek a szakirányú kongresszusokon.

A betegek biztonságos vérkészítményekkel való ellátásának érdekében időnként szakami fórumot rendezünk a transzfúzióban résztvevő szakorvosok és szakdolgozók részére.

AZ OSZTÁLY DOLGOZÓI

Dr. Kalász László                               osztályvezető főorvos

Pánczél Istvánné                                vezető asszisztens

Patakvárhegyiné Sáradi Zsuzsanna   orvos diagnosztikai labor asszisztens

Konyicsákné Bezzeg Anikó              hematológiai szakasszisztens

Mihály Dóra                                       egészségügyi dokumentátor

Faragóné Tihanyi Zsuzsanna             hematológiai szakasszisztens

Petrényi Gáborné                               transzfúziológiai szakasszisztens

Petróné Falusi Éva                             felsőfokú nefrológiai szakápoló

Sasváriné Cseh Judit                          hematológiai szakasszisztens

Szabóné Szabó Zsuzsanna                 felnőtt szakápoló

Turjányi Józsefné                               hematológiai szakasszisztens

Sági Kiss Gabriella                             felnőtt szakápoló

Sebők Mihályné                                 gazdasági ügyintéző

Osztályvezető főorvos: Dr. Kalász László

Vezető asszisztens: Pánczél Istvánné

VÉRADÁSI IDŐPONT

Az intézményi és kiszállásos véradási lehetőségekről kérjük tájékozódhat az Országos Véradó Szolgálat honlapján (ovsz.hu) a Véradás/Helyszínek, időpontok, időpontfoglalás menüpontban.