Sürgősségi betegellátó osztály

AZ OSZTÁLY TÖRTÉNETE

Intézetünkben 2006. 02. 01 – én alakult meg az SO2 minősítésű Sürgősségi Betegellátó Osztály
2006. 02. 01-től egykapus kórházrendszer került kialakításra. Ennek keretében minden akut betegséggel (kivéve a traumatológiai, pszichiátriai, szülészeti és gyermekgyógyászati eseteket) beutalt vagy beszállított beteget az SBO fogadja.

Az SBO a nap 24 órájában, a hét minden napján lehetővé teszi a sürgősségi indokkal kórházba beutalt betegek fogadását, kivizsgálását (fizikális vizsgálat, EKG, labor, radiológiai és endoscopos diagnosztika, szakkonzíliumok), megfelelő szintű ellátását, szükség esetén a súlyos betegek állapotának stabilizálását. A betegek ellátása nem érkezési, hanem súlyossági sorrendben történik. Két vizsgálóban folyik a betegek kivizsgálása, véleményezése, állapotrendezés utáni hazabocsátása vagy a megfelelő fekvőbeteg osztály felé történő irányítása.
Amennyiben rövid kórházi kezelésre van szükség, az osztályon erre is van lehetőség. A fekvőbeteg- részleg ágyszáma: négy.

AZ SBO FELADATAI

• Fogadja a sürgősségi ellátást igénylő betegeket.
  • Heveny kórképek esetén szakellátás szintű diagnosztikus, differenciál-diagnosztikus, konzultációs és terápiás tevékenységet végez a nap 24 órájában.
  • A beteg állapotát stabilizálja.
  • A 24 órán belül megoldható, sürgősségi ellátást igénylő kórképek végleges ellátását biztosítja.
  • Meghatározza a beteg további ellátásának szintjét, szükség esetén más fekvőbeteg osztályra helyezi át a beteget.
  • Toxikológiai beteg szakellátását végzi (alkohol, gyógyszer, vegyszer).

A Sürgősségi Betegellátó Osztály működése racionálisabb kórházi struktúra kialakítását teszi lehetővé, ezáltal az akut ellátás és a hotelfunkció elkülöníthetővé válik. Az osztálynak koordináló szerepe van az akut betegellátásban, az ellátás hatékonyabb és tervezhetőbb. Az akut ellátási rendszer egységbe foglalása (egy ponton történő belépés a rendszerbe) a beteg számára gyorsabbá és egyszerűbbé teszi a kivizsgálást és a végleges ellátáshoz jutást. (Minden sürgősségi vizsgálat és a kezelés is egy helyen történik.)

A városunkban működő szakképző intézet tanulói kórházunk SBO-ján töltik a kötelező szakmai gyakorlatot.

BETEGEINKRŐL SZÁMOKBAN

Osztály megalakulásának évében 7701 beteget láttunk el. Következő években az ellátott betegek száma folyamatos emelkedett. 2007-ben 8811 beteg, 2008-ban 10595 beteg fordult meg osztályunkon. Betegek létszáma 2009 év végére 12219 főre növekedett. Havonta átlagosan 1018 beteggel volt dolgunk. Betegeink közel 50%-a beutaló nélkül érkezik hozzánk. Ellátott betegek 50%-a kerül felvételre fekvő osztályokra. Többieket kivizsgálást követően háziorvosi, vagy szakorvosi gondozásba utaljuk.

AZ OSZTÁLY SZAKDOLGOZÓI

SBO-n 12 órás műszakban nappal 2 fő szakorvos, éjszaka 1 fő szakorvos, 2 fő szakápolónő, 2 fő adminisztrátor, nappal 2 fő, éjszaka 1 fő betegszállító látja el a feladatot.

AZ OSZTÁLY ORVOSAI

NéV   BEOSZTáS   SZAKVIZSGáK
Dr. Biliczki Ferenc mb. osztályvezető főorvos belgyógyászat, klinikai farmakológia

RÉSZMUNKAIDŐBEN